ikona_kontakt.png

Zadzwoń i umów

się na spotkanie

ikona_tel.png

886 870 300

PORADY

Polacy coraz bardziej są zadłużeni Jak poradzić sobie z pętlą zadłużenia

Każdy z nas narażony jest na niespodziewane wydatki i braki gotówki w portfelu. W tedy z pomocą przychodzą reklamy firm pożyczkowych czy chwilówek online zachęcających nas do ich skorzystania. Naglę okazuję się przy nadmiernym zadłużeniu, że nasze dochody nie są w stanie pokryć tych zobowiązań. Co robić w takiej sytuacji i jak wyjść z pętli zadłużenia ?

 

17 listopada w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Około 46 procent dorosłych obywateli ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań w terminie. Według Krajowego Rejestru Długów zadłużenie Polaków to ponad 40 miliardów złotych, rekordzista wpisany do tej bazy dłużników posiada zadłużony na 117 mln zł.

 

Według Krajowego Rejestru Długów dłużników możemy podzielić na pięć grup: zamożnych, wolnych ptaków, luzaków, zadłużających się czy odpowiedzialnych.  Nazwy te pochodzą  od cech osób reprezentujących podejście do finansów. Dwa pierwsze typy dłużników posiadają dobra sytuację finansową.  Jedynym i comiesięcznym zadłużeniem jest kredyt hipoteczny spłacany w comiesięcznych ratach. Kolejne typy osób to najbardziej narażone na problemy i pułapki finansowe. Z kolei 26 procent osób na bieżąco i w terminie spłaca swoje zobowiązania.

 

Dłużnicy według raportu Biura Informacji Gospodarczej to rodziny, których średnia wartość  niespłaconego zobowiązania wynosi  3435 zł. 4 procent Polaków nie jest  stanie terminowo spłacać swoich zobowiązań finansowych, 18 procent reguluję swoje długi od czasu do czasu, a sporadycznie spłaca 24 procent osób. Pocieszeniem jest fakt, iż ponad połowa swoje długi reguluje na bieżąco. Przyczyną tego jest nadmierne zadłużenie czy też niskie dochody.

 

Największym kosztem polskich gospodarstw domowych według Krajowego Rejestru długów jest czynsz wynoszący średnio 460 zł. Opłaty za energie czy raty kredytów, pożyczek czy chwilówek online to kolejne niespłacane zobowiązania w terminie. Kredyty hipotecznie są niespłacane w terminie przez 14 procent dłużników na średnią kwotę ponad 1150 zł.

 

Nadmiernie zadłużeni Polacy zadają sobie pytanie: Co zrobić z pętlą zadłużenia, czy jest na to rada ??

 

Gdy nadmierne zadłużenie sprawia, iż pracujemy wyłącznie by spłacić swoje zaciągnięte zobowiązania. Powinniśmy wszystkie produkty kredytowe w postaci kredytów, pożyczek bez BIK jak i chwilówek online powstałych  z myślą poprawienia i ułatwienia naszego życia  w postaci różnych towarów czy dóbr. Wiedzieć trzeba, iż zaciąganie zbyt dłużej ilości kredytów czy pożyczek prowadzi do wyrządzenia większej szkody niż pożytku. Aby pozbyć się nadmiernego zadłużenia przedstawimy kilka sposobów na wyjście z tej opresji w postaci pętli długów.

 

Koniec z zaciąganiem dodatkowych długów

 

Najważniejszym i pierwszym krokiem do poprawy swojej sytuacji finansowej jest zaprzestanie z zaciąganiem nowych pożyczek , kredytów czy szybkich chwilówek online. Brzmi to lakonicznie, jednak należy pamiętać, że dokładając do swojego budżetu domowego kolejne zobowiązania nie zapanujemy nad zadłużeniem.

 

Musisz mieć plan

 

Sporządzenie dokładnej listy posiadanych wszystkich zobowiązań to drugie zadanie stawiane przed zadłużoną osobą. Należy pamiętać, aby nie wpisywać tylko wysokości wszystkich rat, ale i pełne informacje o całym zadłużeniu  w raz z kosztami i okresem spłaty. Wszystkie te informacje uzyskamy dzwoniąc na infolinię bankową czy wyczytując to z harmonogramu spłaty danego zobowiązania dołączonego do każdej podpisanej umowy kredytowej.  Podczas tworzenia listy powinniśmy pamiętać, aby na listę wpisać wszystkie nasze zobowiązania nie tylko kredytowe, ale i limity z kart kredytowych czy limit na koncie bankowym pozostałym do spłaty. Pamiętać też trzeba o wpisaniu wszystkich zobowiązań poza bankowym w postaci pożyczek jak i szybkich chwilówek online.

 

Ustal harmonogram spłaty

 

Spłata posiadanego zobowiązania to kolejny etap pozbywania się swoich zobowiązań. Odpowiednio zaplanowana ta operacja, pozwoli nam na sprawne i szybkie pozbycie się długów. Główną zasadą efektywnego wychodzenia z pętli zadłużenia jest spłacanie zobowiązań w odpowiedniej kolejności. Szybkie pożyczki powinniśmy spłacić jak najszybciej, ponieważ są najdroższe i są udzielane na krótki okres czasu.

 

Po spłaceniu chwilówek online powinniśmy przejść do spłacenia kredytów ratalnych jak i gotówkowych. Kredyty z najkrótszym okresem spłaty w pierwszej kolejności powinniśmy spłacić. Po całkowitym uregulowaniu tych zobowiązań w budżecie domowym szybko zobaczymy nadwyżkę finansową, którą będziemy mogli  przeznaczyć na spłatę czy nadpłatę kolejnych zaciągniętych kredytów.

 

Po zwykłych pożyczkach czy kredytach, w kolejce do spłaty czekają limity z kart kredytowych jak i limity w kontach osobistych. Długi tego typu pokonamy wtedy, gdy w naszym budżecie domowym powstanie nadwyżka, którą zaoszczędzimy po spłacie chwilówek online i pożyczek gotówkowych (zobowiązania te zostały spłacone w pierwszej kolejności).

 

Skąd wziąć pieniądze na spłatę zobowiązań ???

 

Plan opisany w tym artykule może być trudny do zrealizowania. Głównym problemem naszej wali  z zadłużeniem będzie brak wystarczającej gotówki. Trudności te można szybko pokonać. Osoby mocno zdeterminowanie do spłaty swoich długów, mogą poszukać dodatkowej pracy, dzięki czemu na stałe lub na okres spłaty zwiększą swoje dochody. To pierwszy krok. Drugim sposobem będzie wyprzedaż rzeczy, z których nie korzystamy. Dzięki czemu otrzymamy dodatkowy zastrzyk gotówki potrzebnej do spłaty zadłużenia.

 

 

Wszystkie kredyty zaciąga się bardzo łatwo i szybko, spłata natomiast trwa długo i jest bardzo uciążliwa dla naszego budżetu. Pozbywanie się długów to trudne i żmudne zajęcie. Bez przygotowania sobie odpowiedniego planu i strategii, cały wysiłek może być nieskuteczny i prędzej czy później  doprowadzi do frustracji, niż do osiągnięcia zamierzonego celu. Wygrać ze swoim zadłużeniem mogą osoby, które tego naprawdę chcą.   

Opinii o pożyczce::

Komentarz

Zostaw recenzję
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)Proszę wpisać litery i cyfry widoczne na obrazku.
Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.